Isan skrev:Ja, rart, det der, at det er så vanskelig å få inn i skallen på folk at okkult ikke betyr mørkt/djevelsk, men skjult - altså ikke som i gjemt bort, men som i ikke åpenbar innsikt.
Jepp, ordet "okkult" betyr bare "skjult"
Folkereligioner har alltid kun catchet det overfladiske budskapet, men den egentlige kjernen og sannheten i mytologiene alltid har ligget under overflaten, altså vært "okkult" for folkemassene.
Dette skaper en intellektuell elite som arbeider med den okkulte delen, og en folkelig impuls som kun ser den lette og overfladiske delen, og som er uvitende om dens sanne innhold.
Slik har det alltid vært, og den folkelige overfladiske delen har alltid fryktet de som arbeider med den indre okkulte delen. Og de som arbeider okkult, har alltid holdt seg i det skjulte.
Et eksempel vil være noe som er høyst aktuelt i disse dager, nemlig Påske.
Den folkelige delen vil tro at de feirer en historisk hendelse om en person som blir henrettet, steg opp til himmelen, ofret seg så vi fikk evig liv og alt det der. De fleste har ingen anelse om andre betydninger enn den rent bokstavlige.
Men okkultisten vet at dette kun er en ytre mytologisk historie, og at dette absolutt ikke er dens sanne mening. Okkultisten vet at det egentlig handler om Vår-Jevn-Døgn, og at Våren kommer tilbake med nytt liv. Okkultisten vet at figuren som blir ofret/henrettet kun er et symbol for Fruktbarhet, og feirer at Fruktbarheten igjen vil returnere ved Vår-Jevn-Døgn. Den ytre historien fungerer kun som et mytologisk symbol, en slags symbolsk hjelpe-tekst.
Og det interessante er: Det var okkultistene som var forfattere av de tekstene de folkelige bokstavtro nå tar bokstavlig, og vi okkultister har alltid hevdet: IKKE TA DE BOKSTAVLIG.
Men de bokstavtro hører aldri..